free templates joomla

Gotowość do katastrof środowiskowych

Nowy projekt Green Cross International – Gotowość do katastrof środowiskowych
SPRAWY BIEŻĄCE GREEN CROSS INTERNATIONAL

GCI rozpoczął nowy projekt polegający na przygotowaniu lokalnych społeczności na wypadek katastrof środowiskowych, takich jak wypadki przemysłowe i technologiczne, wycieki ropy i innych chemikaliów, pożary lasów oraz różne katastrofy naturalne.

Projekt Environmental Emergencies Preparedness jest częścią realizowanego przez GCI Programu na rzecz bezpieczeństwa środowiskowego i zrównoważonego rozwoju (Environmental Security and Sustainability Programme), a jego celem jest możliwe zmniejszenie ofiar śmiertelnych, jak również cierpienia, chorób i innych środowiskowych oraz ekonomicznych strat związanych katastrofami.

Czytaj więcej...

Green Cross na RIO+20

SPRAWY BIEŻĄCE GREEN CROSS INTERNATIONAL

Dwadzieścia lat po Szczycie Ziemi, który odbył się w Rio de Janeiro w 1992 roku, przedstawiciele krajów ONZ ponownie spotkali się w Brazylii w celu wypracowania odpowiedzi na największe wyzwania, jakie stoją przed naszą planetą i jej mieszkańcami. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju, w której aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Green Cross Poland i Green Cross International odbyła się w dniach 20-22 czerwca.

Czytaj więcej...

Konsultacje unijnego prawodawstwa w zakresie hałasu

PRAWODAWSTWO

Komisja Europejska dokonuje przeglądu oraz zbiera opinie obywateli, organizacji i rządów w zakresie unijnych polityk i legislacji dotyczącej hałasu. Celem działań jest wypracowanie rozwiązań, które usprawnią wdrażanie obecnych i zidentyfikują priorytety nowych regulacji dotyczących źródeł hałasu. Konsultacje potrwają do 25 września 2012 r.

Czytaj więcej...

Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu.

PRAWODAWSTWO

Pod koniec czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 maja 2012 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych.

Czytaj więcej...

Powietrze będzie miało lepszą jakość

PRAWODAWSTWO

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie pomiarów niektórych substancji w powietrzu, dzięki czemu podniesie się jakość powietrza którym oddychamy. Szczególny nacisk położony zostanie na ograniczenie ilości szkodliwego dla zdrowia drobnego pyłu.

Czytaj więcej...

Polski sposób na odpady elektryczne i elektroniczne.

FORUM DOBRYCH PRAKTYK

Firma EKO HYBRES wynalazła sposób na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest szczególnie niebezpieczny, a także uciążliwy dla człowieka i środowiska, gdyż nie podlega naturalnemu rozkładowi. Opracowana technologia opiera się na wykorzystaniu właściwości wysokotemperaturowego strumienia plazmy do rozkładu materiałów organicznych na proste molekuły gazowe, dzięki czemu można poddać bezpiecznej obróbce praktycznie każdy materiał z wyjątkiem odpadów popromiennych.

Czytaj więcej...

Wyniki konferencji Rio +20.

CIEKAWOSTKI

20 lat po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro przywódcy państw i polityczni liderzy spotkali się ponownie, aby debatować na temat fundamentalnych wyzwań dotyczących przyszłości zrównoważonego rozwoju. Co ustalono?

Czytaj więcej...

Słoma w energetyce.

CIEKAWOSTKI

Unijne przepisy stanowią, że elektrociepłownie ubiegające się o tzw. zielony certyfikat muszą stosować do produkcji energii 15% surowców wtórnych. Jednym z nich jest właśnie słoma. Wykorzystywanie tego biopaliwa jest nie tylko ekologiczne, ale również efektywne kosztowo.

Czytaj więcej...

Ryzykowne pamiątki z wakacji.

CIEKAWOSTKI

Gdy urlop w egzotycznym kraju dobiega końca, wielu turystów postanawia przywieźć do domu pamiątkę, która będzie przypominała beztrosko spędzony czas. Niestety, wielu podróżnych nadal nie ma świadomości, że wwożenie do Polski pewnych produktów jest ograniczone bądź zabronione i może podlegać karze. W 2011 roku z tego powodu właśnie zatrzymano 149 osób i udaremniono wwiezienie na teren kraju prawie 13 tys. zakazanych pamiątek.

Czytaj więcej...

Ekonologia

CIEKAWOSTKI

Według badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC aż 77% ankietowanych jest skłonnych do ekologicznych zachowań dnia codziennego. Jest jednak jeden podstawowy warunek, podejmowane działania muszą przynosić oszczędności finansowe w domowym budżecie.

Czytaj więcej...

Ekologiczna szansa zatrudnienie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

CIEKAWOSTKI

Na ciekawy pomysł wpadła Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych - stworzyła projekt „3000 miejsc pracy w gminach wiejskich dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym". Głównym założeniem inicjatywy jest zapewnienie zatrudnienia tymże osobom przy zbiórce oraz segregacji odpadów opakowaniowych.

Czytaj więcej...

LEDowy eksperyment.

CIEKAWOSTKI

Urząd Miasta Jelenia Góra postanowił przeprowadzić eksperyment z oświetleniem ulicznym zawierającym świetlówki typu LED. Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie w praktyce, jak duże oszczędności może przynieść zastosowanie tego rozwiązania.

Czytaj więcej...

„Odpowiedzialna i efektywna energia Małopolski"

WYDARZENIA

12 września br. w Krakowie w hotelu Galaxy odbędą warsztaty zatytułowane „Odpowiedzialna i efektywna energia Małopolski".

Czytaj więcej...

Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu.

WYDARZENIA

Od 13 września do 18 października br. we Wrocławiu trwać będzie akcja Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę selektywnej zbiórki i gospodarowania zużytymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.

Czytaj więcej...