free templates joomla

Waldemar DabrowskiWALDEMAR DĄBROWSKI
CZŁONEK RADY

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Stypendysta The British Council, Goethe Institut oraz Departamentu Stanu USA. Ukończył również Executive Programme for Leaders in Development na Harvard University.

Był współzałożycielem i dyrektorem Klubu Riwiera-Remont (1973-1978), który zasłynął z niezwykle oryginalnych inicjatyw kulturalnych. Gościli tam wówczas: Michelangelo Antonioni, Julio Cortázar, Nikita Michałkow, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski i inni wybitni twórcy.

Studencki okres jego aktywności zaowocował propozycją objęcia stanowiska zastępcy dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Warszawy. Sprawował tę funkcję w latach 1979-1981.

W 1982 roku objął wraz z Jerzym Grzegorzewskim dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie, wiodącej instytucji kultury tamtego czasu, na potrzeby której założył autonomiczny impresariat, promujący czołowych artystów polskiego teatru, muzyki i sztuk wizualnych.

Wraz z Franciszkiem Wybrańczykiem utworzył renomowaną orkiestrę Sinfonia Varsovia, z którą – jako szefowie muzyczni – współpracowali w tamtym okresie tak znakomici dyrygenci, jak Jerzy Maksymiuk i Yehudi Menuhin. Rozwijał tradycje wystawiennicze Studia. Był producentem ponad 70. spektakli Teatru Studio, aż po głośną inscenizację Tamara, która jako pierwsza w Warszawie sfinansowana została ze środków pozabudżetowych. W tym okresie Teatr Studio odbył liczne tournée po wszystkich kontynentach świata, uczestnicząc w najważniejszych festiwalach teatralnych.

W 1990 roku został wiceministrem kultury i sztuki - Szefem Komitetu Kinematografii. Sprawował ten urząd przez cztery lata, przeprowadzając gruntowną reformę polskiej kinematografii.

Z jego inicjatywy powstał także wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

W 1998 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

W latach 2002-2005 - Minister Kultury. Do największych osiągnięć Waldemara Dąbrowskiego w tym okresie należy zaliczyć uchwalenie nowej ustawy o kinematografii, w wyniku której powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Udało mu się także doprowadzić do połączenia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W roku 2004 utworzył program CHOPIN 2010. Pełniąc rolę ministra powołał w roku 2003 Instytut Książki, którego zadaniem jest popularyzowanie najlepszych polskich książek i ich autorów, prezentacje literatury polskiej za granicą i pobyty studyjne dla tłumaczy oraz Instytut Teatralny a także Instytut Sztuki Audiowizualnej. Z jego inicjatywy do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 wpisano sektorowy program operacyjny Kultura, co pozwoliło m.in. na zainicjowanie ponad 200 inwestycji infrastrukturalnych w sferze kultury. W listopadzie 2009 r. odebrał doktorat honoris causa Keimyung University w południowokoreańskim mieście Daegu.

W styczniu 2008 roku został mianowany przez ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, Pełnomocnikiem ds. Obchodów Chopinowskich w 2010 roku.

Od października 2008 r. jest ponownie dyrektorem naczelnym Opery Narodowej.

Wybrane odznaczenia:

- L’ordre de la Légion d’honneur a także Commandeur des Arts et Lettres przyznanymi przez Rząd Republiki Francuskiej;

- Honorary Knight Commander of the Civil Division of the Order of the British Empire przyznane przez Królową Elżbietę II;

- Großes Verdienstkreuz mit Stern und Schulterband przyznane przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec;

- Zasłużony dla Warszawy, wyróżnienie przyznane przez Radę m.st. Warszawy.